sunnuntai 5.7.2020 | 19:09
Sää nyt
°
m/s
  ° m/s
Sääsivulle »
Uutiset

Seuracupissa hyviä tuloksia – Vetelissä järjestettyyn piirikilpailuun osallistui paljon nuoria, vaikka finaalin ei monikaan seura enää yllä

Seppo Järvelä
Ke 12.6.2019 klo 06:55 | päivitetty ke 12:54

Olet lukenut 1/5 ilmaista artikkelia.

Viljami Kari kiri komeaan voittoon 17-vuotiaiden 200 metrillä Keski-Pohjanmaan seuracupin piirikisassa Vetelin urheilukentällä.

– Ihan hyvä juoksu kauden alkuun, Vetelin Urheilijoita edustava Kari sanoo.

Vastatuuleen juostussa kilpailussa Karin voittoaika oli 25,29. Toiseksi juossut Halsuan Toivon Jani Simoinen sai ajan 26,19.

Viljami Kari kilpailee seuraavan kerran viikonloppua Youth Athletics Gamesissa Lahdessa, jossa hän juoksee 100 ja 200 metrin matkat.

– Kauden päätavoite on SM-kisat. Siellä on tarkoitus juosta hyvä tulos.

15-vuotiaiden poikien 2000 metrillä Halsuan Toivon Pietari Jussinmäki irtautui muista toisella kierroksella ja voitti ennätysajallaan 6.26,34. Hän paransi entistä ennätystään 15 sekuntia.

– Hyvä juoksu oli, eikä kylmä haitannut, Jussinmäki sanoo.

Pietari Jussinmäki kilpailee viikonloppuna Jukolan viestissä Kangasalla. Hän juoksee viestin avausosuuden.

– Perhejoukkueella olemme mukana ilman kummempia odotuksia.

Illan parhaat tulokset tehtiin seiväshypyssä. Himangan Urheilijoiden Aamu Uusitalo voitti 15-vuotiaiden tyttöjen seipään tuloksella 310, joka on 13-vuotiaiden tyttöjen piirin ikäkausiennätys.

Poikien 15-vuotiaiden seipään voitti Kaustisen Pohjan-Veikkojen Joona Ali-Haapala ennätystuloksellaan 350.

Seuracupin piirikisaan osallistui paljon nuoria, vaikka finaaliin ei moni keskipohjalaisseura uusittujen sääntöjen mukaan enää yllä.

– Pienten kuntien A-sarjassa kilpailevat alle 10 000 asukkaan paikkakunnilla toimivat seurat, joten taso on entistä kovempi, Vetelin kentällä kilpailua seurannut Suomen Urheiluliiton aluepäällikkö Tapio Rajamäki kertoo.

Viime vuonna pienen alle 5 000 asukkaan finaaliin osallistuivat Kaustisen Pohjan-Veikot, Vetelin Urheilijat, Kälviän Tarmo ja Himangan Urheilijat.

Keski-Pohjanmaan seuracupin toinen osakilpailu järjestetään 5. elokuuta Kälviällä. A-sarjan valtakunnallinen finaali on Alavetelissä 31. elokuuta.

Tuloksia

Seura-cup piirikisa I 11.6.2019

P11 60m 1) Elias Paasila KokkVei 9,29, 2) Riku Patana VetU 9,47, 3) Heikki Nuorala KalajJu 9,55, 4) Jonne Läspä VetU 9,94, 5) Luukas Storbacka VetU 10,00, 6) Valtteri Stenman KaustPV 10,55, Aatu Rannila VetU 10,03

Erä 1 (NM) 1) Elias Paasila KokkVei 9,29, 2) Jonne Läspä VetU 9,94, Aatu Rannila VetU 10,03. Erä 2 1) Riku Patana VetU 9,47, 2) Heikki Nuorala KalajJu 9,55, 3) Luukas StorbackaVetU 10,00, 4) Valtteri Stenman KaustPV 10,55.

P11 1000m: 1) Luka Kykyri KälvTa 3.24,00, 2) Elias Björkbacka VetU 3.31,52, 3) Artturi Junnola KälvTa 3.53,36, 4) Eero Takalo KalajJu 4.08,95.

P11 Pituus: 1) Elias Paasila KokkVei 4,21, 2) Aleksi Karekivi KalajJu 3,61, 3) Aatu Rannila VetU 3,49, 4) Riku Utriainen YlivKu 3,03, 5) Aleksi Ylisoini 2,90, 6) Filippus PekkarinenKaustPV 2,78, Sulo Peltoniemi KaustPV DNS, Luukas Storbacka VetU 3,52.

P11 Kiekko: 1) Kimi Kaustinen KaustPV 24,03, 2) Leevi Niininen VetU 16,27, 3) Roope Rentola YlivKu 13,93, 4) Arttu Syväkoski KaustPV 13,65, 5) Manuel Tuura KalajJu 11,61, 6) Aatu Hohenthal KaustPV 10,76.

P11 4x50m viesti: 1) Vetelin Urheilijat (Elias Björkbacka, Aatu Rannila, Leevi Niininen, Riku Patana) 32,28, 2) Kalajoen Junkkarit (Eero Takalo, Heikki Nuorala, Aleksi Karekivi, Julius Juola) 33,64, Kälviän Tarmo, Kaustisen Pohjan-Veikot (Kimi Kaustinen, Arttu Syväkoski, Valtteri Stenman, Sulo Peltoniemi).

T11 60m: 1) Senni Heikkilä VetU 9,73, 2) Eerika Parpala KälvTa 10,14, 3) Liisa Määttälä KaustPV 10,53, 4) Lotta Mäkelä KalajJu 10,54, 5) Emilia Kippo LohtVei 10,71, 6) Salla Koskinen KaustPV 11,42, 7) Alexina Latomaa VetU 11,47, 8) Natalia Balzar 11,52, 8) Jenna Patana VetU 11,52, 10) Ella Sova KaustPV 11,69, 11) Olivia Anttila VetU 11,90, 12) Tinja Pajunpää LohtVei 11,96, 13) Aada Kellokoski VetU 12,02, Aada Ahoniemi KaustPV, Maisa Niemi KaustPV 12,79, Inka Niemi KaustPV 11,82

Erä 1 (-3,4) 1) Eerika Parpala KälvTa 10,14, 2) Liisa Määttälä KaustPV 10,53, 3) Salla Koskinen KaustPV 11,42, 4) Natalia Balzar 11,52, 4) Jenna Patana VetU 11,52, 6) Ella SovaKaustPV 11,69, 7) Olivia Anttila VetU 11,90, 8) Aada Kellokoski VetU 12,02. Erä 2 (-4,6) 1) Senni Heikkilä VetU 9,73, 2) Lotta Mäkelä KalajJu 10,54, 3) Emilia Kippo LohtVei 10,71, 4) Alexina Latomaa VetU 11,47, 5) Tinja Pajunpää LohtVei 11,96, Aada Ahoniemi KaustPV, Maisa Niemi KaustPV 12,79, Inka Niemi KaustPV 11,82.

T11 1000m: 1) Sandra Heikkilä KalajJu 3.56,31, 2) Fanni Huhtala KälvTa 4.03,46, 3) Vanessa Pöyhönen VetU 4.08,10, 4) Mette Isosalo KälvTa 4.18,64, 5) Minea Perttu YlivKu 4.20,39, 6) Liina-Maija Hietala KaustPV 4.28,60, 7) Ella Pesola KaustPV 4.35,39, 8) Jonna Keski-Vähälä KaustPV 4.47,13.

T11 Pituus: 1) Iida Haasala LohtVei 3,21, 2) Eerika Rekilä LohtVei 3,15, 3) Tessa Karppinen VetU 3,13, 4) Sara Haikara KälvTa 3,06, 5) Enni Pakkala VetU 3,01, 6) Frida LindholmKalajJu 3,01, 7) Rebekka Känsälä KaustPV 2,96, 8) Helmi Mäkelä KälvTa 2,95, 9) Linne Timlin KälvTa 2,88, 10) Neea Rentola YlivKu 2,76, 11) Saga Pihlajakangas KälvTa 2,76, 12) Inka Niemi KaustPV 2,73, 13) Aada Norgren 2,66, 14) Maissi Peltoniemi KaustPV 2,64, 15) Elli Teirikangas 2,61, 16) Essi Kola KaustPV 2,33, 17) Maisa Niemi KaustPV 2,27, Liina-Maija Hietala KaustPV 2,91, Vanessa Pöyhönen VetU 3,83, Tinja Pajunpää LohtVei 2,82.

T11 Kiekko: 1) Livia Kähtävä AlavVi 25,37, 2) Anni Syväkoski KaustPV 19,26, 3) Henni Pietilä KälvTa 18,86, 4) Vilma Haikara KälvTa 13,10, 5) Siiri Kykyri KälvTa 11,98, 6) Hilda Heikkilä KalajJu 10,72, 7) Elsa Rentola YlivKu 10,46, 8) Aava Kainu VetU 9,38, Sirja Paavola KaustPV NM.

T11 4x50m viesti: 1) Vetelin Urheilijat VetU 33,12, 2) Lohtajan Veikot 34,40, 3) Kalajoen Junkkarit KalajJu 34,86, 4) Kälviän Tarmo 1 KälvTa 36,27, 5) Kälviän Tarmo 2 KälvTa 36,38, 6) Kaustisen Pohjan-Veikot 1 38,42, 7) Kaustisen Pohjan-Veikot 2 39,52

Erä 1 1) Lohtajan Veikot 34,40, 2) Kälviän Tarmo 1 (Sara Haikara, Mette Isosalo, Saga Pihlajakangas, Eerika Parpala) 36,27, 3) Kaustisen Pohjan-Veikot 2 39,52. Erä 2 1) Vetelin Urheilijat (Tessa Karppinen, Vanessa Pöyhönen, Senni Heikkilä, Jenna Patana) 33,12, 2) Kalajoen Junkkarit (Lotta Mäkelä, Frida Lindholm, Sandra Heikkilä, Ella Rajala) 34,86, 3) Kälviän Tarmo 2 (Vilma Haikara, Helmi Mäkelä, Siiri Kykyri, Henni Pietilä) 36,38, 4) Kaustisen Pohjan-Veikot 1 38,42.

T13 60m: 1) Essi Koivisto VetU 8,73, 2) Jenniina Tuura KalajJu 9,02, 3) Linda Hautamäki KaustPV 9,25, 4) Viivi-Leena Kari VetU 9,30, 5) Silla Tuominiemi HalsToi 9,52, 6) Saimi Kivelä LappUM 9,60, 7) Fanni Pakkala VetU 9,64, 8) Jenny Ahoniemi KannU 9,69, 9) Helmi Riihimäki KaustPV 10,51, 10) Hanna Riihimäki KaustPV 10,58, Frida Isojärvi KalajJu 9,13, Livia Kähtävä AlavVi 9,14, Rebekka Pöyhönen VetU 9,27, Milla Kippo LohtVei

Erä 1 (+0,4) 1) Saimi Kivelä LappUM 9,60, 2) Fanni Pakkala VetU 9,64, 3) Hanna Riihimäki KaustPV 10,58, Frida Isojärvi KalajJu 9,13, Livia Kähtävä AlavVi 9,14. Erä 2 (+0,6) 1) Jenniina Tuura KalajJu 9,02, 2) Jenny Ahoniemi KannU 9,69, Rebekka Pöyhönen VetU 9,27, Milla Kippo LohtVei. Erä 3 (-0,9) 1) Essi Koivisto VetU 8,73, 2) Linda Hautamäki KaustPV9,25, 3) Viivi-Leena Kari VetU 9,30, 4) Silla Tuominiemi HalsToi 9,52, 5) Helmi Riihimäki KaustPV 10,51.

T13 1000m: 1) Emilia Reinikainen KalajJu 3.28,58, 2) Saimi Kivelä LappUM 3.41,74, 3) Lotta Järvinen KälvTa 3.46,78, 4) Minka Mäkitalo KannU 3.51,76, 5) Oona Anttila VetU 3.52,82, 6) Kerttu Känsälä KaustPV 4.08,39, 7) Adele Pihlajakangas 4.41,75, Tessa Pajunpää LohtVei, Anna Heikkilä LohtVei 3.50,89.

T13 Korkeus: 1) Vilma Knutar KokkVei 150, 2) Saana Koskimäki KaustPV 140, 3) Anna Heikkilä LohtVei 135, 4) Wilma Klemola VetU 115, 5) Heta Rautio KalajJu 105, Tessa PajunpääLohtVei 110.

T13 Keihäs: 1) Helmi Jauhiainen ReisjPi 32,73, 2) Rebekka Pöyhönen VetU 19,38, 3) Jonna Järvelä KaustPV 17,98, 4) Fiia Niemelä KalajJu 17,53, 5) Milla Paavola KaustPV 14,95, 6) Anni Haasala LohtVei 13,23, Helmi Vanhala KälvTa 15,42.

T13 4x100m viesti: 1) Kalajoen Junkkarit (Jenniina Tuura, Heta Rautio, Frida Isojärvi, Emilia Reinikainen) 58,61, 2) Vetelin Urheilijat (Rebekka Pöyhönen, Oona Anttila, Viivi-Leena Kari, Fanni Pakkala) 1.01,04, 3) Lohtajan Veikot 1.01,83, Kaustisen Pohjan-Veikot DNS.

P13 60m: 1) Joosef Ahmed VetU 8,79, 2) Eemeli Tarkka LohtVei 8,96, 3) Aaro Kangas KälvTa 9,08, 4) Atte Salminen KaustPV 9,12, 5) Joona Porkola KälvTa 9,41, 6) Aaro Uusitalo KalajJu 9,72, 7) Arttu Lahti KaustPV 10,04, 8) Eetu Sova KaustPV 10,21, Mikael Vanhala KälvTa 9,52

Erä 1 (-0,8) 1) Joosef Ahmed VetU 8,79, 2) Eemeli Tarkka LohtVei 8,96, 3) Aaro Uusitalo KalajJu 9,72, 4) Arttu Lahti KaustPV 10,04, Mikael Vanhala KälvTa 9,52. Erä 2 (-1,5) 1) Aaro Kangas KälvTa 9,08, 2) Atte Salminen KaustPV 9,12, 3) Joona Porkola KälvTa 9,41, 4) Eetu Sova KaustPV 10,21.

P13 1000m: 1) Kasper Björkbacka VetU 3.03,06, 2) Santeri Kallio KälvTa 3.40,40, 3) Aapo Haukilahti VetU 3.44,75, 4) Atte Löfbacka KaustPV 3.53,70, 5) Henri Junkkila KälvTa 3.56,51, 6) Jeremias Knuuti KälvTa 4.01,58.

P13 Korkeus: 1) Teemu Simoinen HalsToi 145, 1) Sisu Peltoniemi KaustPV 145, 3) Joona Rönn KalajJu 125, 4) Leevi Kainu VetU 110.

P13 Keihäs: 1) Niko Kaustinen KaustPV 38,28, 2) Lauri Niininen VetU 33,00, 3) Jonatan Bäckman KalajJu 29,10, 4) Santeri Hanhikoski KaustPV 28,22, 5) Otto Jelekäinen LohtVei27,24, 6) Eetu Haasala LohtVei 25,10, 7) Niko Koskinen KaustPV 24,20, 8) Tuukka Korhola KaustPV 21,54, Teemu Simoinen HalsToi 38,62.

P13: 4x100m viesti 1) Lohtajan Veikot 57,00, 2) Kaustisen Pohjan-Veikot 1 58,22, 3) Vetelin Urheilijat (Lauri Niininen, Leevi Kainu, Kasper Björkbacka, Joosef Ahmed) 1.03,97, 4) Kalajoen Junkkarit (Jonatan Bäckman, Joona Rönn, Joel Kinaret, Niklas Reinikainen) 1.05,00.

T15 100m: 1) Vilma Vesaluoma YlivKu 13,96, 2) Mette Mortensen VetU 14,19, 3) Terhi Junno YlivKu 14,20, 4) Fanni Jämsä YlivKu 14,34, 5) Milla Utriainen KaustPV 14,57, 6) Oona Kangasvieri KannU 14,61, 7) Anna Yrjänä HimU 14,64, 8) Siiri Aho YlivKu 14,83, 9) Nella Hanhisalo KälvTa 15,03, 10) Tuulia Paavola LohtVei 15,21, 11) Enni Vihelä KalajJu 15,50, 12) Jonna Koivisto VetU 15,51, 13) Lotta Voutilainen KaustPV 16,71, 14) Anni Klemola KaustPV 17,08, Elli Siirilä VetU 14,71, Salla Koskimäki KaustPV 14,18

Erä 1 1) Oona Kangasvieri KannU 14,61, 2) Siiri Aho YlivKu 14,83, 3) Enni Vihelä KalajJu 15,50, 4) Jonna Koivisto VetU 15,51, 5) Anni Klemola KaustPV 17,08. Erä 2 (NM) 1) Vilma Vesaluoma YlivKu 13,96, 2) Mette Mortensen VetU 14,19, 3) Fanni Jämsä YlivKu 14,34, 4) Milla Utriainen KaustPV 14,57, 5) Anna Yrjänä HimU 14,64, 6) Nella Hanhisalo KälvTa15,03. Erä 3 (-1,6) 1) Terhi Junno YlivKu 14,20, 2) Tuulia Paavola LohtVei 15,21, 3) Lotta Voutilainen KaustPV 16,71, Elli Siirilä VetU 14,71, Salla Koskimäki KaustPV 14,18.

T15 2000m: 1) Melissa Kykyri KälvTa 7.16,14, 2) Assi Hakala HimU 7.54,32, 3) Sara Patana VetU 8.20,90, 4) Sanna Läspä KaustPV 9.39,66, Matilda Myllymäki KälvTa 8.18,44.

T15 Seiväs: 1) Aamu Uusitalo HimU 310, 2) Elli Siirilä VetU 230, 3) Klaara Kivistö KalajJu 230, Tuisku Uusitalo HimU.

T15 Kuula: 1) Salla Koskimäki KaustPV 12,89, 2) Sofia Huusko VetU 8,59, 3) Julia Keski-Vähälä KaustPV 7,28, 4) Wilma Korpela KaustPV 6,79, 5) Milla Säteri KalajJu 6,47, 6) Matilda Myllymäki KälvTa 5,70.

T15 4x100m viesti: 1) Ylivieskan Kuula (Terhi Junno, Fanni Jämsä, Siiri Aho, Vilma Vesaluoma) 54,96, 2) Kannuksen Ura (Tiia Kopsala, Nea Kopsala, Oona Kangasvieri, Anna Lukkarila) 56,53, 3) Vetelin Urheilijat (Elli Siirilä, Sara Patana, Jonna Koivisto, Mette Mortensen) 56,86, 4) Kaustisen Pohjan-Veikot 59,21, 4) Kälviän Tarmo 59,21, 6) Kalajoen Junkkarit(Enni Vihelä, Ronja Talus, Saana Juola, Klaara Kivistö) 1.00,66.

P15 100m (+1,5) :1) Mahmoud Bakar VetU 13,79, 2) Daniel Heikkilä KalajJu 13,86, 3) Lauri Hiisvirta VaasVa 14,30, 4) Eino Niininen VetU 14,77, Joona Ali-Haapala KaustPV DNS.

P15 2000m: 1) Pietari Jussinmäki HalsToi 6.26,34, 2) Kristian Hautakoski AlavVi 6.28,50, 3) Atte Taipale VetU 6.31,50, 4) Lauri Hiisvirta VaasVa 7.25,01, 5) Kalle Himanka KalajJu7.27,94, 6) Santtu Aho KaustPV 7.59,89.

P15 Seiväs: 1) Joona Ali-Haapala KaustPV 350, 2) Saku Mäkelä KalajJu 190.

P15 Kuula: 1) Aarni Himanka KalajJu 9,59, 2) Oskari Hanhikoski KaustPV 9,51, 3) Eetu Finnilä VetU 9,48, 4) Santeri Känsälä KaustPV 8,72, 5) Onni Hartikainen KaustPV 6,72.

P15 4x100m viesti: 1) Kalajoen Junkkarit (Daniel Heikkilä, Saku Mäkelä, Aarni Himanka, Veikka Nuorala) 54,28, 2) Vetelin Urheilijat (Eino Niininen, Atte Taipale, Oskari Rannila, Mahmoud Bakar) 54,89, Kaustisen Pohjan-Veikot DNS.

M17 200m (NM): 1) Viljami Kari VetU 25,29, 2) Jani Simoinen HalsToi 26,19, 3) Henry Nauha KalajJu 26,91, Niilo Isosaari KälvTa.

M17 Kolmiloikka: 1) Otto Peltokangas ToholU 12,61, 2) Janne Juhola KalajJu 10,97, 3) Elmo Jukkola LohtVei 9,41, Atte Salminen KaustPV 8,78.

M17 Kuula: 1) Viljami Paavola KaustPV 10,81, 2) Viljami Pöyhönen VetU 10,46, 3) Aleksi Nauha KalajJu 10,10, 4) Atte Kangas KälvTa 9,39.

N17 200 m: 1) Nelli Mustola KalajJu 27,46, 2) Maria Jääskä KaustPV 27,86, 3) Oona Kiljala YlivKu 28,35, 4) Elina Paavola LohtVei 28,40, 5) Vilma Jukkola LohtVei 29,20, 6) Erika Niininen VetU 29,60, 7) Reija-Elina Jylhä HalsToi 30,60, 8) Alisa Luostarinen KälvTa 31,66, 9) Aino Yrjänä HimU 33,19, Emma Junno YlivKu, Sara Patana VetU

Erä 1 1) Nelli Mustola KalajJu 27,46, 2) Maria Jääskä KaustPV 27,86, 3) Oona Kiljala YlivKu 28,35, 4) Alisa Luostarinen KälvTa 31,66, 5) Aino Yrjänä HimU 33,19, Emma Junno YlivKu.Erä 2 (-2,2) 1) Elina Paavola LohtVei 28,40, 2) Vilma Jukkola LohtVei 29,20, 3) Erika Niininen VetU 29,60, 4) Reija-Elina Jylhä HalsToi 30,60, Sara Patana VetU.

N17 Kolmiloikka: 1) Annika Peltola KalajJu 9,77, 2) Vilma Knutar KokkVei 9,28, 3) Veera Koskinen KaustPV 8,81, Anniina Lamberg DNS, Saana Koskimäki KaustPV 9,26.

N17 Kuula: 1) Aliisa Syväkoski KaustPV 9,25, 2) Wilmiina Pöppönen KälvTa 7,24.

#