torstai 29.10.2020 | 07:46
Sää nyt
°
m/s
  ° m/s
Sääsivulle »
Urheilu

Hannu Kellokoski vakuuttava ykkönen Hintrekin lenkillä

To 20.8.2020 klo 14:18

Olet lukenut 1/5 ilmaista artikkelia.

Vetelin Urheilijoiden Hannu Kellokoski hallitsi keskiviikkoiltana Tastulassa juostua Hintrekin Lenkkiä. Jo puolimatkaan selvässä keulassa tullut veteliläinen kellotti väliajan 9.30, lähinnä seuraavana tuli Kälviän Tarmon Timo Hietalahti. Loppumatkasta vauhti hiipui jonkin verran, mutta etumatka riitti ja Kellokoskelle kellotettiin voittoaika 19.49.

Kisassa toiseksi nousi hyvin lopun tullut seuratoveri Tuomas Björkbacka ajalla 19.55 ja kolmanneksi tuli Hietalahti 20.08.

Neljäntenä maaliin juoksi Pasi Ala-Korpi (20.13), viidentenä kotimaastoissaan juossut Vesa Peltoniemi 20.26. Kuudenneksi juossut Jari Mäkelä kirjasi reittiennätyksen sarjassa M-57 ajalla 20.38. Edellinen oli vuodelta 2010 TUS:n Boes Ravallin juoksema 21.02.

Naisten kisaa johti jo puolimatkassa KP-V:n Milla Utriainen, joka ohitti puolimatkan ajassa 11.30 toisena GIFn Kirsi Kotkamaa jo selvästi jäljessä. Myös Utriaisen vauhti hiipui matkan jälkipuoliskolla, mutta varma voitto irtosi silti ajalla 23.49 ennen Kotkamaata (24.14). Kolmanneksi juoksi Vetelin Erika Niininen ajalla 25.27.

Matti Peltoniemi

Tulokset: Hintrekin lenkki 5,4 km

1) Kellokoski Hannu VetU 19.49, 2) Björkbacka Tuomas VetU 19.55, 3) Hietalahti Timo Kälviän Tarmo 20.08, 4) Alakorpi Pasi Ullavan Kilpa20.13, 5) Peltoniemi Vesa KP-V 20.26, 6) Mäkelä Jari Tmi SkiShop20.38, 7) Paavola Lasse KP-V 20.47, 8) Lassila Niko VetU 20.57, 9) Hernesmaa Markus Kannuksen Ura 21.43, 10) Heinonen Veikka Kokkolan Veikot 22.09, 11) Päkkilä Jarkko Pyhäjärven Pohti 22.24, 12) Tikkakoski Aki VetU 22.33, 13) Aho Santtu KP-V 23.04, 14) Lauttamus Timo Isokyrö 23.15, 15) Peltoniemi Sisu KP-V 23:24, 16) Niininen Heikki VetU 23:30, 17) Poikola Jouni Perho 24.20, 18) Lerssi Juha KP-V 25.08, 19) Saarela Juha 25.22, 20) Hietala Elmeri KP-V 27.16, 21) Peltoniemi Tero Tastulan Veto27.35, 22) Nisula Joni VetU 27.45, 23) Niemi Samuli KP-V 27.48, 24) Peltoniemi Kimmo KP-V 28.14, 25) Rantala Aulis Tastulan Veto28.23, 26) Luomala Juho Kp-v 28.47, 27) Pesola Pasi KP-V 28.50, 28) Haapalainen Tuomo KP-V 28.51, 29) Sillanpää Jouni VetU 29.00, 30) Nisula Jukka VetU 29.02, 12) Honkaharju Kaisa 29.16, 31) Hietala Markus KP-V 29.53, 32) Peltoniemi Janne KP-V 30.07, 33) Sillanpää Raimo VetU 30.40, 34) Känsälä Sauli KP-V 31.03, 35) Nevala Antti KP-V 32.08, 36) Åivo Ilpo VetU 32.56, 37) Poikola Lasse Perho 34.15, 39) Pakkala Ville VetU 35.56, 38) Salo Juha-Matti VetU 35.59, 40) Huntus Iikka KP-V 45.15, 39) Peltoniemi Sulo KP-V 45.15.

Naiset: 1) Utriainen Milla KP-V 23.49, 2) Kotkamaa Kirsi 24.14, 3) Niininen Erika VetU 25.27, 4) Taipale Virve 25.37, 5) Tuovila Terhi 26.02, 6) Tuomisto Silja Kurikka 26.05, 7) Niininen Jaana VetU 26.07, 8) Rauma Päivi VetU 28.32, 9) Känsälä Kerttu KP-V 28.38, 10) Hietala Liina-Maija KP-V 28.45, 11) Pesola Ella KP-V 28.48, 13) Paavola Iida KP-V 29.51, 14) Valo Salla KP-V 30.45, 15) Nevala Vilma KP-V 32.07, 16) Klemola Susanne VetU 35.55, 17) Pakkala Fanni VetU 36.37, 18) Kellokoski Aada VetU 36.38, 19) Pakkala Miia VetU 36.43, 20) Forsander Tuula 37.11, 21) Peltoniemi Maissi KP-V, 22) Peltoniemi Anne KP-V.

Tulokset: Pikku-Hintrekki

P2: 1) Puronaho Aarne KP-V, 2) Puronaho Rasmus KP-V, 3) Klemola Eeli, 4) Westerholm Linus KP-V, 5) Kalliokoski Elia, 6) Puronaho Reino KP-V, 7) Lehto Veini KP-V, 8) Viiperi Veeti.

T2: 1) Nevala Alina KP-V, 2) Saarela Alva, 3) Nikula Mila, 4) Kivinen Eevi KP-V.

P3: 1) Lehto Veetu KP-V, 2) Harju Leo KP-V, 3) Kuorikoski Otto KP-V, 4) Hietala Viljami KP-V.

T3: 1) Kangas Inkeri KP-V, 2) Vähälä Siiri KP-V, 3) Ylipihlajamaa Nelli KP-V, 4) Harju Amalia.

P4: 1) Saarela Noah.

T4: 1) Känsälä Lilja, 2) Hautakoski Ella.

P5: 1) Kivinen Eetu KP-V.

T5:1) Teirikangas Laura, 2) Westerholm Linnea KP-V, 3) Viiperi Venla

P6: 1) Känsälä Eetu, 2) Känsälä Vili KP-V.

T6: 1) Hettula Saimi KP-V, 2) Sinervo Vilma, 3) Tastula Selina, 4) Taipale Stella, 5) Sinervo Venla, 6) Alaspää Matilda KP-V, 7) Kalliokoski Elmi, 8) Vähälä Sara KP-V.

P7: 1) Peltoniemi Aleksi KP-V, 2) Ylipihlajamaa Miro KP-V, 3) Taipale Aaron, 4) Harju Frans KP-V, 5) Hautakoski Juuso.

T7: 1) Pesola Aada KP-V, 2) Teirikangas Taru, 3) Hotakainen Minja VetU, 4) Kuorikoski Nelli KP-V.

T8: 1) Westerholm Lotta KP-V, 2) Kotkamaa Angela, 3) Aho Nella KP-V, 4) Paavola Elsa KP-V, 5) Nevala Iida KP-V

P8: 1) Kansäkangas Allu.

P9: 1) Tastula Kaius GPK.

T9: 1) Tastula Enna Ykspihlajan Reima, 2) Nisula Rosa, 3) Palosaari Venla VetU.

T10: 1) Känsälä Rebekka KP-V, 2) Peltoniemi Maissi KP-V, 3) Pesola Ella KP-V, 4) Kola Essi KP-V, 5) Nevala Vilma KP-V, 6) Känsälä Saana KP-V.

P12: 1) Peltoniemi Sulo KP-V.

T13: 1) Känsälä Kerttu KP-V

#