° | m/s |
Nyt ne on sitten käyty – seurakuntavaalit siis.
Sunnuntaina evankelisluterilaisen kirkon jäsenet pääsivät äänestämään, ketkä päättävät oman kotiseurakunnan asioista seuraavan neljän vuoden ajan.
Kuten etukäteen pelättiin, uurnille vaivautui harmillisen pieni osa äänioikeutetuista. Perhonjokilaakson alueen seurakunnista äänestysprosenttiaan petrasi ainoastaan Veteli. Muualla äänestysaktiivisuus jatkoi laskuaan.
Äänestysinnon hiipuminen ei sinänsä ole mikään ihme, jos katsoo vaisuksi jäänyttä vaalikampanjointia. Saattoipa jollakulla käydä jopa niin, että seurakuntavaalit livahtivat kokonaan ohi.
Vielä suurempi syy äänestämättömyydelle lienee kuitenkin se, etteivät riviseurakuntalaiset pidä seurakuntavaaleja tärkeänä. Se on sääli. Moni ei ehkä tule ajatelleeksi, että kirkkovaltuusto päättää resurssien jaosta.
Lainaan nyt parin kuukauden takaista kolumniani, koska olen edelleenkin täysin samaa mieltä: ”Ihan rivijäsentenkin on tärkeää olla kiinnostunut, ketkä päättävät asioista seurakunnissa. Vaikka kyse onkin hengellisestä yhteisöstä, kirkkovaltuuston päätökset liittyvät pitkälti rahaan. Mihin käytössä olevat resurssit – joita on tunnetusti joka puolella vähänlaisesti – suunnataan?”
Sekin saattaa hiljaiselta enemmistöltä unohtua, että varsinkin pienemmillä paikkakunnilla seurakunta on monissa käytännön asioissa tärkeä yhteistyökumppani esimerkiksi kunnalle ja kolmannen sektorin toimijoille. Seurakunnat tarjoavat esimerkiksi tukea apua tarvitseville.
Mutta miten tämän kaiken saisi konkretisoitua seurakuntien rivijäsenille, jotka maksavat hiljaa kirkollisveronsa, mutta jättävät silti käyttämättä äänioikeutensa?
Siinäpä riittää taas pähkittävää seuraavaksi neljäksi vuodeksi. Ei riitä, että asiaa äärelle pysähdytään vasta seuraavien seurakuntavaalien kynnyksellä.
Keskipohjanmaan päätoimittaja vaihtuu – Ojutkangas siirtyy toisiin tehtäviin, puolen vuoden ajan päätoimittajana toimii Sanni Aho
Korpelan Energia laskee sähkön myyntihintaa – Uusi hinta astuu voimaan maaliskuun alusta
Uutisten viikon jättigallup: Mikä sinua huolestuttaa? Mikä ilahduttaa? Lue 39 nuoren vastaukset
Pannukakun palauttaminen ruokalistalle oli yläkoulun oppilaskunnan voimannäyte – "Tuntui oikeasti siltä, että saadaan asioita tehtyä"
Myös Korpelan Energia laskenee sähkön hintaa maaliskuussa – Kokkolan Energialla hinta laskee "automaattisesti"
Vaasan hallinto-oikeus antoi välipäätöksellään täytäntöönpanokiellon Korpelan Voiman omavelkaiselle takaukselle – Lainaa on ehditty jo käyttää
Korpelan Energia laskee sähkön myyntihintaa – Uusi hinta astuu voimaan maaliskuun alusta
Kaksi haki Korpelan Voiman kuntayhtymän hallinto- ja talousjohtajaksi – Katso tästä ketkä!
Uutisten viikon jättigallup: Mikä sinua huolestuttaa? Mikä ilahduttaa? Lue 39 nuoren vastaukset
Myös Korpelan Energia laskenee sähkön hintaa maaliskuussa – Kokkolan Energialla hinta laskee "automaattisesti"